يكشنبه 9 مهر 1402

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی دانش و فناوری ناسا ارتباطات لیزری را به ماه می‌برد

 
 

دوشنبه 18 ارديبهشت 1402

ناسا ارتباطات لیزری را به ماه می‌برد

 
 

فضانوردان ماموریت «آرتمیس ۲»، ارتباطات لیزری را در اطراف ماه آزمایش خواهند کرد تا امکان انتقال سریع‌تر عکس‌ها و ویدئوها را فراهم کنند.

ناسا از لیزر برای تکامل نحوه ارتباط بین فضاپیماها استفاده می‌کند. این آژانس فضایی در گذشته برای انتقال هر نوع داده علمی، به سیگنال‌های رادیویی ساطع‌شده از «شبکه فضای دوردست»(Deep Space Network) خود متکی بود که توسط کاوشگرهایی در اعماق فضا به زمین منتقل می‌شدند. در مقابل، لیزرها می‌توانند میزان داده‌هایی را که فضاپیماها ارسال می‌کنند، به میزان قابل توجهی افزایش دهند و ناسا آماده فرستادن این فناوری به اطراف ماه است.
ناسا ارتباطات لیزری را به شکل پایانه «سیستم ارتباطات نوری آرتمیس ۲ اوریون»(O۲O) در ماموریت سرنشین‌دار آینده به دور ماه به کار خواهد گرفت. این آژانس فضایی گفت: سیستم O۲O در کپسول «اوریون»(Orion)، عکس‌ها و ویدئوهایی را با وضوح بالا از منطقه اطراف ماه می‌فرستد. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این سیستم احتمالا می‌تواند بینندگان روی زمین را قادر سازد تا ماه را در لحظه ببینند که پیشتر هرگز امکان‌پذیر نبوده است.
تصور کنید سال‌ها اینترنت «دایل‌آپ»(dial-up) داشته باشید و سپس به سرعت آن را به فیبر نوری ارتقا دهید. این همان چیزی است که ناسا امید دارد برای فضاپیمای آینده خود به آن دست یابد.
به منظور ایجاد زمینه برای ایجاد ارتباطات لیزری آینده، ناسا چندین ماهواره نمایشی را در سال‌های اخیر پرتاب کرده است. ماموریت «نمایش رله ارتباطات لیزری»(LCRD) که در دسامبر ۲۰۲۱ پرتاب شد، نخستین نوع ارتباطات لیزری این آژانس فضایی بود. پس از آن، کیوب‌ست «TBIRD» در سال گذشته پرتاب شد و به سرعت انتقال داده ۲۰۰ گیگابیت در ثانیه رسید.
اکنون، ناسا در حال آماده‌سازی فضاپیمای «ILLUMA-T» است که انتظار می‌رود اواخر امسال به «ایستگاه فضایی بین‌المللی»(ISS) پرتاب شود. این فضاپیما به «ماژول آزمایش ژاپنی»(JEM) یا «کیبو»(Kibō) متصل خواهد شد.
فضاپیمای ILLUMA-T پس از عملیاتی شدن، داده‌ها را از طریق فضاپیمای LCRD در نخستین سیستم ارتباطی رله لیزری ناسا به زمین خواهد فرستاد و زمینه را برای سیستم O۲O فراهم خواهد کرد که در طول ماموریت آرتمیس ۲ روی اوریون قرار خواهد گرفت.
تصویری از چگونگی همکاری آینده ماهواره‌ها، ایستگاه فضایی بین‌المللی و ایستگاه‌های زمینی به عنوان بخشی از آزمایش ILLUMA-T با وجود این، همان طور که ناسا اخیرا خاطرنشان کرد، این آزمایش‌ها فقط آغازی برای هموار کردن راه پیشرفت اکتشافات علمی ما توسط ارتباطات لیزری هستند.
موفقیت ماموریت آرتمیس ۱ در سال گذشته، آرتمیس ۲ را در یک مسیر قریب‌الوقوع برای پرتاب قرار داده است که نخستین فضانوردان را از سال ۱۹۷۲ به ماه خواهد فرستاد. عکس‌های به دست آمده از دوربین‌های نصب‌ شده روی کپسول اوریون، جهان را در طول نخستین ماموریت رفت و برگشت فضاپیما به مدار ماه مجذوب کرد.
با حضور سرنشینان در آرتمیس ۲، ناسا انتظار دارد که این ماموریت نه تنها عکس‌هایی با وضوح بالا، بلکه ویدئوهایی را نیز به زمین بفرستد. اگر همه چیز در مورد آزمایش‌های ارتباطی لیزری طبق برنامه پیش برود، می‌توان انتظار داشت که تعداد زیادی پخش زنده یا تقریبا زنده از خدمه را با پس‌زمینه شگفت‌انگیز سطح ماه که از پنجره‌های کپسول اوریون قابل مشاهده است، ببینیم.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
شارژ اضافی ۱۲۰هزار تومانی «یارانه‌ها» ذخیره نمی‌شود/ نحوه بهره‌مندی از این شارژ
:: فناوری اطلاعات ::
از آیفون ۱۵ چه می‌دانیم؟
:: روی خط جوانی ::
در عروسی دوستم عاشق عروس شدم ! / معصومه باید مال من می شد !
:: ورزش ::
همه چیز درباره خویچا کواراتسخلیا، مارادونای گرجستانی
:: فرهنگ و هنر ::
«از مامان بگو» ویژه‌ برنامه‌ای برای بانوان ایرانی
:: حوادث ::
راز قتل پرماجرای مرد ثروتمند در لواسان و زن سالخورده در تهران فاش شد!

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار