دوشنبه 29 شهريور 1400

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی دانش و فناوری ابداع سیستم هدایت خودکار هواپیما در صورت خاموشی ناگهانی موتور

 
 

يكشنبه 3 مرداد 1400

ابداع سیستم هدایت خودکار هواپیما در صورت خاموشی ناگهانی موتور

 
 

یک شرکت سوئیسی برای کمک به خلبانان برای هدایت هواپیما در صورت خاموشی ناگهانی موتور آن، یک ابزار هدایت هوشمند موسوم به اسمارت گلاید ابداع کرده است.

شرکت گرامین اینترنشنال ابزار یادشده را با هدف کاهش فشار و نگرانی خلبانان ابداع کرده است. این ابزار در صورت از کار افتادن موتور هواپیما هدایت آن را در دست می‌گیرد و مسیر حرکت را به سمت نزدیک ترین فرودگاه موجود مشخص می‌کند.
در شرایط از کارافتادن ناگهانی موتور هواپیما خلبان باید آن را در مسیر و زاویه‌ای درست قرار دهد تا با تکیه بر جریان‌های هوایی بتوان تعادل هواپیما را حفظ کرد و سپس برای راه اندازی مجدد موتور تلاش کرد. تلاش برای انجام همه این امور با یکدیگر خطر تصمیمات اشتباه و مرگبار خلبانان را افزایش می‌دهد و این ابزار جدید چنین خطری را کاهش می‌دهد.
سیستم یادشده با محصولات و ابزار ناوبری مختلف مانند سیستم‌های ناوبری سری GTN Xi گرامین و ترانسپوندرهای GTX ۳۴۵/GTX ۳۴۵R سازگاری دارد و می‌تواند بسیاری از امور مربوط به وضعیت موتور هواپیما را نیز به طور خودکار یا در صورت درخواست خلبان انجام دهد.
مهم‌ترین اقدام این سیستم تنظیم سرعت و شرایط حرکت هواپیما با توجه به وضعیت آب و هوا، فاصله با مقصد، میزان دید، جغرافیای محل پرواز و غیره است. در صورت در دسترس نبودن هیچ فرودگاهی اسمارت گلاید برای خلبان هشدارهای صوتی و بصری می‌فرستد و به جستجو برای یافتن محلی برای فرود ادامه می‌دهد.
این سیستم در زمان نزدیک شدن به فرودگاه پیدا شده هم به ارسال علائم هشداردهنده به خلبان ادامه می‌دهد تا به وی برای کنترل شیوه فرود کمک کند. اگر فرود در محوطه‌ای به غیر از فرودگاه انجام شود این سیستم بازهم هشدارهای صوتی در مورد ارتفاع و شرایط محیطی ارسال می‌کند. انتظار می‌رود عرضه این سیستم ظرف چند ماه آینده آغاز شود.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
یارانه نقدی مرداد ماه امشب واریز می‌شود
:: فناوری اطلاعات ::
هواوی برای خرید تراشه خودرو مجوز گرفت
:: روی خط جوانی ::
۱۵ پرسش کلیدی برای یک ازدواج موفق
:: ورزش ::
کریستیانو رونالدو به رکورد علی دایی رسید
:: فرهنگ و هنر ::
ترس‌ها و خطرهای بدلکاری بعد از پیمان ابدی و ارشا اقدسی
:: حوادث ::
شوهرعمه قاتل از چوبه دار نجات یافت

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار