يكشنبه 31 تير 1403

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 
توصيه روز
:: بازار کامپيوتر ::
معرفی تبلت چهار هسته‌يی شرکت ASUS‎
:: نکته آموزشی ::
چگونه گوشی اورجینال را از تقلبی تشخیص دهیم؟

اخبار داخلی اجتماعی شناسایی مشکلات محلات توسط «شهرداران کوچه‌ها»/ ارائه خدمات به خانواده‌های نیازمند در هر محله

 
 

دوشنبه 18 ارديبهشت 1402

شناسایی مشکلات محلات توسط «شهرداران کوچه‌ها»/ ارائه خدمات به خانواده‌های نیازمند در هر محله

 
 

«علی آقا محمدی» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس ستاد توانمندسازی محلات کشور درباره شناسایی ۲۰۲۰ محله کم‌برخوردار گفت: این محلات یا بافت فرسوده هستند و یا حاشیه‌نشین محسوب می‌شوند.

«علی آقا محمدی» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس ستاد توانمندسازی محلات کشور درباره شناسایی ۲۰۲۰ محله کم‌برخوردار گفت: این محلات یا بافت فرسوده هستند و یا حاشیه‌نشین محسوب می‌شوند. این محلات توسط ۵ الی ۶ دستگاه مسئول شناسایی شده‌ است و در مجموع ما به این تعداد محله رسیده‌ایم به طور مثال ستاد بازآفرینی شهری که یکی از نهادهای مسئول در این زمینه است حدود هزار و ۳۲۰ محله را اعلام کرده است، همچنین محلات دیگری توسط سازمان‌های دیگر مانند بهزیستی، بسیج و… شناسایی شده‌اند که در مجموع به رقم ۲۰۲۰ رسیده است.
وی ادامه داد: گزارش این محلات با این ساختارها به محضر مقام معظم رهبری ارسال شده و ایشان موافقت فرموده و به روسای سه قوه دستور دادند که پشتیبانی از این طرح انجام شود و رییس‌جمهور نیز به معاون اول دستور داده و معاون اول به همه وزرا برای پیشبرد طرح دستور داده است ما نیز از طرف ستاد توانمندسازی محلات مکلف هستیم که با همه وزرا تفاهم‌نامه درخصوص توانمندسازی این محلات امضا کنیم و البته کار را آغاز کرده‌ایم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس ستاد توانمندسازی محلات کشور با بیان اینکه شناسایی این محلات براین اساس صورت گرفته است، گفت: اگر محله‌ای بعد با همین مختصات شناسایی شود می‌تواند به مجموع این محلات اضافه شود.
آقامحمدی ادامه داد: ما در ستادتوانمندسازی محلات این ۲۰۲۰ محله را تقسیم کرده‌ایم. به طور مثال ۴۲۰ محله در اختیار ستاد اجرایی فرمان امام است که تحت عنوان خانه احسان اداره می‌شود، تعدادی محله در اختیار هلال احمر است که تحت عنوان خانه هلال اداره می‌شود و تعدادی از این محلات نیز توسط کمیته امداد اداره می‌شود. شهرداران کوچه نیز با مسئولان این خانه‌ها در ارتباط هستند.
وی همچنین درباره شهرداران کوچه گفت: برای انتخاب شهرداران محله تنها شرطی که وجود دارد، این است که این افراد زیر سی سال بوده و مورد پذیرش و اعتماد مردم باشند.
رئیس ستاد توانمندسازی محلات کشور با اشاره به وظیفه شهرداران محله ادامه داد: وظیفه این افراد نیز این است که مسائل و مشکلات مردم را به مسئولان خانه‌های محلات مانند خانه احسان یا خانه هلال منتقل کنند. به طور مثال اگر خانواده‌ای با مشکل مالی روبروست و یا کودک بازمانده از تحصیل دارد وظیفه شهردار محله این است که این خانواده‌ها را شناسایی و معرفی کند تا خدمات لازم به آن‌ها ارائه شود.
آقا محمدی با بیان اینکه شهرداران محله در مسئله کرونا به خوبی عمل کردند، تصریح کرد: در ایام کرونا محله دروازه غار به عنوان پایلوت انتخاب شد و مدیریت محله محوری این محله با هلال احمر و خانه‌های هلال بود که اقدامات خوبی در آن صورت گرفت و با تایید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی این محله از کم تلفات‌ترین محلات بوده و موثرترین روش‌ها را انجام داد.
وی ادامه داد: هر محله ممکن است ۳۰ الی ۴۰ شهردار کوچه داشته باشد، این شهرداران مشکلات کوچه‌ها را احصا کرده و به مسئولان خانه‌ها اطلاع داده می‌شود و از طریق مسئولان خانه‌های هلال و... مشکلات محلات را به نهادها و سازمان‌ها ارسال و سازمان‌ها و نهادها این مشکلات را رفع می‌کنند.
رئیس ستاد توانمندسازی محلات کشور درباره آموزش به این شهرداران گفت: ما با سازمان مدیریت صنعتی تفاهم نامه‌ای امضا کرده‌ایم تا دوره برای شهرداران برگزار شود و مدرک هم به این افراد داده می‌شود. همچنین برای اینکه افراد باهم یکپارچه شوند سال گذشته ۱۰ هزار نفر از این افراد را برای راهپیمایی اربعین برده‌ایم.
آقامحمدی در پاسخ به این سوال که با وجود تورم و گرانی و مهاجرت خانواده‌ها به حاشیه شهرها چه برنامه‌ای برای کاهش محلات کم برخوردار انجام شده است، گفت: ما اگر موفق شویم در مناطق کم برخوردار مستاجران را سامان دهیم، در یک مدت زمان مشخص توسط تعاونی‌هایی که خودشان در آن حضور دارند، صاحب خانه خواهند شد. البته در ساخت مسکن فقط تعداد مسکن برای ما اهمیت ندارد بلکه متقاضی مسکن برای ما مهم است. اکنون مسکن به دلیل تورم و انتظارات تورمی به کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است اما ما با متقاضیان واقعی در این مناطق کار می‌کنیم و برای آنها مسکن می‌سازیم.
وی با اشاره به بافت فرسوده در تهران گفت: اگر همین بافت فرسوده در تهران به زیر ساخت برود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را می‌تواند تحت پوشش قرار دهد. یعنی اگر به طور متوسط ۵ طبقه هم ساخته شود خیلی خوب است. این ساخت و سازها کمک می‌کند سطح محله نیز تغییر کند اما همه این‌ها به شرطی است که مستاجر آسیب نبیند. در گذشته اینگونه بود که این خانه‌ها گران می‌شد و مستاجران مجبور بودند که به سایر مناطق حاشیه‌ای بروند اما در این طرح ما مطمئنیم این افراد صاحب‌خانه خواهند شد.

 
 
   
 
تحليل
:: اقتصادی ::
شارژ اضافی ۱۲۰هزار تومانی «یارانه‌ها» ذخیره نمی‌شود/ نحوه بهره‌مندی از این شارژ
:: فناوری اطلاعات ::
آغاز دور جدید حراج شماره‌های رند همراه اول
:: روی خط جوانی ::
چه زمانی برای اولین بار بگوییم "دوستت دارم"
:: ورزش ::
همه چیز درباره خویچا کواراتسخلیا، مارادونای گرجستانی
:: فرهنگ و هنر ::
قلم مقدس به‌دنبال معرفی اسوه برای نسل خبرنگاران است
:: حوادث ::
قتل زن تهرانی در حمام خانه اش / شوهرش تصمیم به مثله کردن جسد داشت که پشیمان شد!

يادداشت
:: اجتماعی ::
استان مرکزی در انتظار مدیران کارآمد و انقلابی

 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار