پنجشنبه 30 فروردين 1403

 
 
     
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
آگهي درهموطن 
اخبار در موبايل 
آرشيو روزنامه 
تماس با ما 

اخبار داخلی خودرو رونمایی از فناوری ژاپنی دید در شب خودرو

 
 

يكشنبه 15 آبان 1401

رونمایی از فناوری ژاپنی دید در شب خودرو

 
 

شرکت ژاپنی کیوسرا (Kyocera) از ساخت نخستین سیستم دید در شب خودرو با استفاده از دیودهای نور سفید و مادون قرمز نزدیک خبر داد.

این شرکت اعلام کرد سیستم دید در شب خودروی آن می‌تواند در شرایط محیطی با دید کم نظیر رانندگی در شب یا هنگام بارندگی، برف، مه یا دود، اشیای پرخطر را به طور دقیق شناسایی کند. انتظار می‌رود این سیستم باعث کاهش تصادفات رانندگی و توسعه رانندگی ایمن شود.
از جمله ویژگی‌های اصلی سیستم دید در شب کیوسرا وجود چراغ‌های جلویی خودروست که می‌توانند هم نور سفید (RGB) و هم نور مادون قرمز نزدیک (NIR) را در یک محور نوری ساطع کنند.
وجود این قابلیت امکان تشخیص اشیاء با دقتی بالاتر از فناوری‌های جایگزین را فراهم می‌کند.
این سیستم، حسگرهای RGB-NIR و «فناوری ادغام تصاویر با استفاده از هوش مصنوعی» که توسط کیوسرا برای تشخیص اشیاء با دقت بالا ساخته شده است را ترکیب می‌کند.
به علاوه کیوسرا قابلیت دیگری از هوش مصنوعی را برای ایجاد داده‌های طبقه‌بندی‌شده جت یادگیری مقرون به‌صرفه‌تر و توسعه محصول به کار گرفته است.

طرز عملکرد فناوری
همچنانکه ذکر شد چراغ جلوی لیزری، نور سفید و نزدیک به مادون قرمز را در یک محور نوری یکپارچه می‌کند. این امر اختلاف زاویه دید تصویر را حذف کرده و تشخیص تصاویر را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد.
در عین حال حسگر RGB-NIR کیوسرا که بر روی خودرو نصب شده‌اند از فناوری هوش مصنوعی برای تشخیص تصاویر استفاده می‌کنند. به جای ترکیب داده‌های تصویر از دو منبع، سیستم کیوسرا از هوش مصنوعی کمّی برای مقایسه و ارزیابی تصاویر RGB و NIR استفاده می‌کد و با دقت بالا بین عابران پیاده و وسایل نقلیه حتی در شرایط دید کم تفاوت قائل می‌شود.
روش‌های مرسوم مستلزم جمع‌آوری مقدار زیادی از داده‌های طبقه‌بندی‌شده NIR هستند که فرآیندی زمان‌بر و پرهزینه است، اما فناوری هوش مصنوعی کیوسرا داده‌های طبقه‌بندی‌شده را به صورت خودکار تولید می‌کند. در نتیجه این رویکرد می‌تواند به طرز قابل توجهی هزینه‌ها را کاهش داده و در عین حال دقت بالایی را در عملکرد تشخیصی ایجاد کند.
کیوسرا به تحقیق و توسعه این سیستم ادامه خواهد داد و هدف آن تجاری‌سازی این فناوری پس از سال 2027 است.

 
 
   
 
 
     
   
     
     
    ::  تماس با ما  ::  درباره ما  ::  sitemap  ::  آگهي درهموطن  ::
کليهء حقوق متعلق است به روزنامهء هموطن سلام. ۱۳۹۳ - ۱۳۸۳
طراحی و اجرای سايت : شرکت به نگار